MdM – nie tylko dla młodych małżeństw

iStock_000007889488Medium

W obiegowej opinii przyjęło się, co związanie jest także z dezinformacją w ogólnopolskich mediach, że z rządowego programu MdM (Mieszkanie dla Młodych) mogą skorzystać wyłącznie młode małżeństwa. Okazuje się, że program również skierowany jest do singli czy osób samotnie wychowujących dzieci. Są dwa istotne warunki przystąpienia do MdM — wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw brany jest wiek młodszej osoby) i to, iż lokum nie może służyć do wynajmu.

Tańszy kredyt mieszkaniowy

Skorzystanie z programu MdM to realne zyski dla młodych ludzi. Dzięki rządowemu wsparciu każdy z beneficjentów może liczyć na tańszy kredyt hipoteczny, co dla osób będących na starcie kariery zawodowej ma niebagatelne znaczenie. Oszczędności, na jakie mogą liczyć kredytobiorcy, zależne są między innymi od lokalizacji. Najwięcej mogą zyskać mieszkańcy stolicy, zaś najmniej Podkarpacia czy Lubelszczyzny. Różnice w wysokościach rządowego wsparcia wynikają z rozbieżności cen mieszkań i domów, gdzie te w Warszawie od lat należą do najdroższych w kraju, mimo że średnie ceny spadły w wyniku powstawania nowych osiedli na obrzeżach miasta.

A może dom?

Kredyt hipoteczny i wsparcie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych można otrzymać również na dom. Tutaj jednak występują dodatkowe ograniczenia wynikające z oferty rynkowej, gdyż single mogą skorzystać jedynie w przypadku, gdy powierzchnia użytkowa domu nie przekracza 100 k kw., zaś rodziny mogą liczyć na pomoc przy zakupie domu o powierzchni maksymalnie 110 m kw. Rozwiązaniem, z jakiego korzysta wiele osób, jest budowa domu od podstaw zamiast kupna nieruchomości od dewelopera. Pozwala to nie tylko na spore oszczędności, ale także gwarantuje, że kredyt mieszkaniowy będzie łatwiejszy w obsłudze, czyli tańszy.

Rodzina ma łatwiej

Podobnie jak realizowany w latach 2007-2012 program Rodzina na Swoim, także MdM oferuje najwyższe wparcie rodzinom. W ramach projektu Mieszkanie dla Młodych single mogą liczyć na wsparcie w wysokości 10 proc., zaś dla rodzin sięga 15 lub 20 proc. Różnice wynikają z liczby potomstwa. Opracowując program MdM, rząd starał się nie tylko pomóc młodym ludziom w zakupie mieszkania (co może także uchronić przez kolejną falą emigracji), ale również i wpłynąć na wzrost przyrostu naturalnego. Powodzenie programu jest więc ściśle związane z demografią.

Authors

*

Top