Kredyt przez internet

iStock_000011320335Small

Wygoda i szybkość — pożyczki przez Internet, do jakich coraz częściej zachęcają nas specjaliści od marketingu, to propozycja zyskująca coraz większą popularność. Patrząc głownie na telewizyjne sporty reklamowe, wydawać by się mogło, że takie kredyty świadczone są zwłaszcza przez instytucje parabankowe. Jednak dziś także klasyczne banki oferują szybie pożyczki przez Internet. Dlatego też warto zastanowić się, czy to bezpieczna i warta uwagi propozycja.

Bezpieczeństwo

Każda działalność w Internecie wiąże się zagrożeniami ataków nie tylko na naszą prywatność, ale również i na nasze pieniądze. Najważniejsze jest korzystanie wyłącznie z własnego komputera, który chroniony jest dobrym programem antywirusowym oraz zaporą sieciową. Strony instytucji finansowych posiadają jeszcze dodatkowe zabezpieczenia — podczas logowania należy zwrócić uwagę, czy połączenie jest szyfrowane (symbol kluczyka bądź kłódki) — także często pełna akceptacja zlecenia (i pożyczki), jest możliwa dopiero po wpisaniu kodu otrzymanego SMS-em.

Do kogo skierowane są szybkie pożyczki przez Internet

Z instytucji parabankowych, jakie oferuje także kredyty bez BIK, korzystają głównie osoby, które w klasycznych bankach miałyby problem z uzyskaniem kredytu. Inaczej jest w przypadku pożyczki przez Internet znajdującej się w ofercie banku. Tutaj zaufany klient (warto mieć konto z regularnymi wpływami w banku, z jakiego chce się otrzymać kredyt) może liczyć na koszt niższy niż w przypadku pożyczki zaciągniętej w tradycyjnym okienku. Bankowość internetowa pozwala na oszczędności, także dla klientów. Mniejsze koszty własne — podobny schemat jak podczas zakupu w sklepach internetowych.

Różnice

Parabanki, oferując kredyty online, skupiają się przede wszystkim na ofercie skierowanej do osób, jakie miałyby kłopoty z otrzymaniem pożyczki w klasycznym banku. Większe ryzyko i większy koszt. Inaczej jest w bankach. Tutaj możliwości finansowe klienta są rzetelnie zweryfikowane przed podjęciem decyzji, mniejsze ryzyko pożyczkodawcy wiąże się z niższymi kosztami. Dlatego też należy przypuszczać, że szybkie pożyczki przez Internet oferowane przez banki powoli będą wypierać te klasyczne. Także parabanki, zwłaszcza w dobie umów cywilno-prawnych zamiast umów o pracę, nie muszą martwić się o odpływ klientów. Wybór pożyczkodawcy nie jest związany z preferencją klienta, ale realnymi możliwościami. Bez względu na kwotę i instytucję pożyczającą pieniądze, warto rozważyć, czy pożyczka jest naprawdę potrzebna i czy nie będzie kłopotów z jej spłatą.

Authors

Notatki

*

Top