Kantory – gdzie najkorzystniej wymieniać waluty?

A stack of 20 Euro currency bank notes.

Według ankiety przeprowadzonej przez jeden z kantorów internetowych, gdzie w badaniu uczestniczyło przeszło 25 tysięcy osób, połowa respondentów wymienia walutę z powodu zagranicznej podróży. Na dalszych pozycjach znalazły się między innymi osoby pracujące za granicą, które wysyłają pieniądze do Polski (14% ankietowanych), osoby spłacające kredyty w walutach obcych (10% badanych) oraz osoby oszczędzające w walucie (10%). Widać więc, że przynajmniej do czasu, gdy w kraju wciąż środkiem płatniczym będą złotówki, działalność takich instytucji jak kantor będzie miała rynkowe uzasadnienie.

Nie tylko spread

Głównym czynnikiem, jaki decyduje o atrakcyjności oferty przedstawionej przez kantor (online lub tradycyjny) czy bank, jest spread, czyli różnica między kupnem i sprzedażą waluty. Tradycyjne, stacjonarne placówki, ze względu na wyższe koszty utrzymania niż instytucje działające przez Internet, najczęściej oferują mniej korzystne ceny zarówno dla kupujących jak i sprzedających. Różnice w przypadku euro mogą sięgać ponad dwudziestu groszy, co w przypadku kupowania większej ilości ma niebagatelne znaczenie. Jednak na wysokość kursu dolara czy funta nie wpływa wyłącznie spread. Jest jeszcze kilka czynników wpływających na cenę, o jakich należy wspomnieć. Lokalizacja — najdroższe oferty sprzedaży walut to oferty na lotniskach, starówkach modnych miast, dużych dworcach kolejowych czy w kurortach, warto więc przed planowanym wyjazdem zawczasu kupić walutę w innym miejscu. Szacuje się, że w naszym kraju liczba tradycyjnych kantorów sięga pięciu tysięcy, nietrudno będzie więc znaleźć kantor blisko siebie. Geografia — niektóre waluty są w Polsce znacznie droższe niż wynikałoby to z rzeczywistej wartości. Wyjeżdżając do Turcji czy Egiptu, lepiej jest kupić dolary, aby później wymienić je na lokalną walutę.

A może kantor online?

Dzięki Internetowi możemy sporo zaoszczędzić nie tylko podczas zakupów. Także korzystne może być kupno dewiz w kantorze internetowym. Niższy spread to największy atut. Niestety kantory online skupiają się przede wszystkim na ofercie najbardziej popularnych walut. Euro, funty brytyjskie, amerykańskie dolary i franki szwajcarskie — tak najczęściej prezentuje się kompletna oferta. Ważne jest, aby wybierając kantor internetowy, skorzystać wyłącznie z usług renomowanej placówki. Oszuści czyhają na swe ofiary również w Internecie. Ale ostrożność nie zawadzi także podczas kupowania walut w tradycyjnym punkcie — niekiedy trafiają się fałszywe banknoty lub też kurs jest mocno zawyżony i klient, nabywając w pośpiechu, jest łatwym łupem dla nieuczciwych sprzedawców. Przezorność i rozwaga nigdy nie zaszkodzą.

Kalkulator

Przygotowując się do wyjazdu za granicę czy też szukając walut potrzebnych do spłaty raty kredytowej, zawsze warto się przygotować. Zakupy na ostatnią chwilę nie są wskazane, zaś klasyczny kalkulator pomoże w wybraniu optymalnej oferty. Nie trzeba być zawodowym ekonomistą. Zdrowy rozsądek powinien wystarczyć.

Authors

*

Top